Tętniak aorty

Tętniak aorty to jej miejscowe workowate lub wrzecionowate poszerzenie o ponad połowę prawidłowego wymiaru dla danego odcinka aorty (normy zależne są od wieku, płci i metody obrazowania). Najczęściej występuje tętniak aorty brzusznej, który rozwija się u kilku procent dorosłych po 40 roku życia, częściej u mężczyzn.

Tętniak aorty powstaje na skutek procesów miażdżycowych i zwyrodnieniowych w których bardzo istotną rolę odgrywa nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu i wrodzone defekty genetyczne (np. zespół Marfana). Tętniak aorty może także powstać na skutek zapalenia czy po urazie.

W zależności od przyczyny, tętniak aorty nazywany jest prawdziwym (poszerzenie obejmujące wszystkie warstwy ściany aorty); rzekomym jeśli powstaje na skutek przerwania warstwy wewnętrznej i środkowej ściany aorty. Szczególny typ to rozwarstwiający tętniak aorty polegający na rozdzieleniu warstwy (błony) wewnętrznej i środkowej przez krew dostającą się tam przez uszkodzenie warstwy wewnętrznej.

Tętniak aorty może powodować bóle w brzuchu, plecach czy klatce piersiowej. Tętniak aorty uciskając sąsiednie narządy może wywoływać różne dodatkowe objawy tj: zaburzenia przełykania, kaszel, duszność, chrypka. Tętniak aorty, zwłaszcza brzusznej często wypełniony jest skrzeplinami, które mogą powodować zatorowość i udary mózgu lub innych narządów. Tętniak aorty może też ujawnić się dopiero w momencie pęknięcia, co objawia się zwykle silnym bólem, objawami wstrząsu, zasłabnięciem do utraty przytomności i śmierci włącznie.

Tętniak aorty zwykle powiększa się z czasem co może prowadzić do jego pęknięcia i związanego z tym krwotoku wewnętrznego lub rozwarstwienia. Tętniak aorty może być powodem zatorów w licznych narządach. Ryzyko śmierci w przypadku gdy tętniak aorty pęknie jest bardzo wysokie i przekracza 80%. Tętniak aorty może uciskać na narządy sąsiadujące zaburzając ich funkcję.

Więcej na Kardioserwis.PL

Czytaj więcej

  • Białaczki i chłoniaki

    Donec ipsum diam, pretium mollis dapibus risus. Nullam dolor nibh pulvinar at interdum eget.

  • Grypa

    Grypa – to często bagatelizowana choroba, a zabija setki tysięcy ludzi na świecie każdego roku.