Badania USG – to nieinwazyjna, bezbolesna metoda diagnostyki obrazowej, wykorzystująca fale akustyczne o wysokiej częstotliwości. Pozwala na wykrycie zmian chorobowych i patologicznych w kształcie, wielkości i lokalizacji narządu
Badania USG – to nieinwazyjna, bezbolesna metoda diagnostyki obrazowej, wykorzystująca fale akustyczne o wysokiej częstotliwości. Pozwala na wykrycie zmian chorobowych i patologicznych w kształcie, wielkości i lokalizacji narządu
Chirurgia onkologiczna to dziedzina zajmująca się operacyjnym leczeniem nowotworów. Chirurg onkolog jest specjalistą, który diagnozuje stadium nowotworu, jego lokalizację i zasięg, przygotowuje i omawia z pacjentem chirurgiczne opcje leczenia zaspokajające jego indywidualne potrzeby, a finalnie wykonuje zabieg usunięcia guza i zajętej chorobowo tkanki.
Specjalizacja | Chirurgia onkologiczna |
Tytuł | prof. dr hab. n. med. |
Zainteresowania |
|
Diabetologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką oraz leczeniem chorób metabolicznych, które związane są z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Diabetolog na podstawie wyników krwi i wywiadu lekarskiego podejmuje decyzję o doborze i formie leczenia (insulinoterapii), a także ustala z pacjentem zalecenia dietetyczne. Schorzenia, które leczy diabetolog to m. in. : cukrzyca typu I, cukrzyca typu II, cukrzyca ciążowa, cukrzyce wtórne, choroby metaboliczne takie jak mukowiscydoza, fenyloketonuria, hipoglikemie, hiperglikemie, insulinooporność.
Dietetyka zajmuje się profilaktyką jak i leczeniem schorzeń takich jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niedobory czy alergie pokarmowe. Dietetyk na podstawie wywiadu, zaleceń lekarskich i oceny składu ciała ustala z pacjentem zalecenia dietetyczne. Oprócz ogólnych wytycznych, zaleca się przygotowanie diety indywidualnej uwzględniające nie tylko potrzeby, ale także preferencje pacjenta.
Specjalizacja | Dietetyka / epidemiologia |
Tytuł | dr hab. n. med. |
Zainteresowania |
|
Endokrynologia to specjalizacja zajmująca się diagnozą i leczeniem zaburzeń funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego takich jak przysadka mózgowa, podwzgórze, tarczyca, przytarczyce, trzustka, nadnercza, jajniki, jądra. Głównymi schorzeniami z jakimi pacjenci zgłaszają się do endokrynologa to nadczynność/niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto (przewlekłe zapalenie tarczycy), guzy tarczycy, trzustki, nadnerczy, nadczynność/niedoczynność przytarczyc, cukrzyca, guzy trzustki, nadciśnienie tętnicze uwarunkowane hormonalnie, zespół Cushinga (hiperkortyzolizm), zaburzenia miesiączkowania, menopauza, andropauza, niepłodność, depresja spowodowana niedoborem hormonów, nadmierne owłosienie, trądzik, łysienie, ginekomastia.
Specjalizacja | Endokrynologia/Hipertensjologia |
Tytuł | dr n. med. |
Zainteresowania |
|
Ginekologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Kobiety powinny być pod stałą opieką ginekologa nie tylko w przypadku leczenia schorzeń takich jak infekcje pochwy, nadżerki szyjki macicy, endometrioza, niepłodność, torbiele jajników, zapalenie przydatków czy przerost błony śluzowej macicy. Zaleca się aby pacjentki w każdym wieku chociaż raz w roku odwiedzały ginekologa w celu wykonania podstawowych badań czy pobrania wymazu cytologicznego. Do ginekologa warto też udać się przed planowaniem ciąży, w trakcie jej trwania, co ważne lekarz ginekolog sprawuje opiekę nad kobietą ciężarną również w czasie porodu i połogu.
Hematologia to dziedzina kliniczna medycyny zajmująca się schorzeniami krwi i zaburzeniami w obrębie układu krwiotwórczego. Do hematologa trafiają głównie pacjenci ze skierowaniem od internisty, którego zaniepokoiły badania krwi ( np. nieprawidłowe ilości krwinek czerwonych lub białych, hemoglobiny, hematokrytu czy płytek krwi). Hematolog może zlecić dodatkowo badania biochemii krwi (skład osocza, poziom kreatyniny, glukozy, elektrolitów, bilirubiny, amylazy), rozmaz krwi, biopsję szpiku kostnego, lub węzłów chłonnych oraz wiele innych mających wpływ na ustalenie prawidłowej diagnozy.
Kardiologia to dziedzina medycyny specjalizująca się w diagnostyce i leczeniu schorzeń i wad układu sercowo-naczyniowego zarówno wrodzonych jak i nabytych. Kardiolog diagnozuje nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego na podstawie wywiadu z pacjentem oraz wyników badań dodatkowych np. echokardiografii (ECHO serca), elektrokardiografii serca (EKG), testu wysiłkowego, holtera EKG / holtera ciśnieniowy (urządzenia monitorujące pracę serca / ciśnienie krwi przez) co najmniej 24 godziny i wyników badań krwi.
Specjalizacja | Kardiologia dorosłych |
Tytuł | prof. dr hab. n. med. |
Zainteresowania |
|
Kardiologia dziecięca to dziedzina medycyny specjalizująca się w diagnostyce i leczeniu schorzeń i wad układu sercowo-naczyniowego zarówno wrodzonych jak i nabytych pojawiających się u dzieci (także na wczesnym etapie rozwoju życia płodowego). Kardiolog dziecięcy diagnozuje nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego na podstawie takich badań jak m. in. echokardiografii (ECHO serca) – badanie to pozwala na ocenę budowy serduszka dziecka oraz wykrycie ewentualnych wad i nieprawidłowości w budowanie a także rytmie serca, przewodnictwie i jego wydolności. Kardiolog dziecięcy może zlecić także wykonanie elektrokardiografii serca (EKG), założenie holtera EKG (urządzenia monitorującego pracę serca przez co najmniej 24 godziny) oraz wykonanie dodatkowych badań krwi.
Nefrologia to specjalizacja zajmująca się chorobami nerek i układu moczowego (od urologii odróżnia ją podejście nieinwazyjne czyli niechirurgiczne, metody leczenia w nefrologii oparte są głównie na farmakoterapii, a także zaleceniach dietetycznych, w poważniejszych przypadkach zastosowana może być dializa, plazmafereza lub przeszczep nerki). Pacjenci trafiający do nefrologa zwykle borykają się z kamicą nerkową, kłębuszkowym zapaleniem nerek, nefropatią cukrzycową, czy zapaleniem układu moczowego. Objawy które mogą skłonić do wizyty u nefrologa to mocz o niepokojącej barwie, zapachu czy konsystencji, ból w cewce moczowej podczas oddawania moczu, białkomocz, krwiomocz, chroniczne zmęczenie, opuchlizna wokół oczu, opuchlizna rąk i nóg, stały ból w okolicy lędźwi.
Onkologia kliniczna to dziedzina medycyny zajmująca się pacjentami będącymi w procesie nowotworowym – oznacza to że onkolog, jako specjalista posiadający wiedzę z zakresu rozpoznawania i leczenia nowotworów, sprawuje opiekę nad pacjentem – ustala metody leczenia ogólnoustrojowego (chemioterapia, hormonoterapia, terapia celowana, leczenie wspomagające), kontroluje postępy leczenia, wspomaga emocjonalnie i duchowo osoby chore, a u pacjentów terminalnych stosuje postępowania mające na celu złagodzenie postępujących objawów choroby i podniesienie komfortu życia.
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami oraz następstwami urazów kości, stawów i mięśni.
Radioterapia onkologiczna polega na zastosowaniu promieniowania jonizującego, które spowalnia rozwój i niszczy komórki nowotworowe (jest wstanie zatrzymać zdolność podziału komórek rakowych). Jest stosowana jako metoda likwidacji konkretnego guza lub jako część terapii zapobiegającej odnowieniu się nowotworu usuniętego podczas operacji chirurgicznej.
Specjalizacja | Radioterapia Onkologiczna |
Tytuł | dr n. med. |
Zainteresowania |
|
Reumatologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem dolegliwości i schorzeń reumatycznych kości i stawów oraz chorób zapalnych i zwyrodnieniowych tkanki łącznej. Pacjenci którzy trafiają do reumatologa zwykle cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekłe stany zapalne tkanki łącznej, toczeń rumieniowaty układowy, zapalenie skórno-mięśniowe, przewlekłe niezakrzepowe zapalenie naczyń, osteoporozę lub sarkoidozę. Lekarz reumatolog dobiera metody leczenia (głównie leki przeciwzapalne) indywidualnie dobrane do danego przypadku, może wykonać punkcje, iniekcje, blokady, może także zalecić wizytę u fizjoterapeuty.
Certyfikowany Ośrodek Medycyny Podróży to miejsce w którym pacjent przygotowujący się do podróży uzyska, podczas rozmowy z lekarzem specjalistą, informacje o sytuacji zdrowotnej w regionie planowanej podróży, zostanie poinformowany o obowiązkowych i zalecanych szczepieniach dostosowanych do celu i charakteru podróży, otrzyma wytyczne dotyczące bezpiecznego zachowania i zapobiegania chorobom zakaźnym w tropikach, ustali swój indywidualny kalendarz szczepień, wykona szczepienia oraz otrzyma Międzynarodową Książeczkę szczepień.
Uwaga! Płatność za szczepienia tylko gotówką.
Torakochirurgia jest to szeroka dyscyplina z dziedziny medycyny i chirurgii, zajmująca się diagnozowaniem i operacyjnym leczeniem chorób narządów klatki piersiowej (choroby ściany klatki piersiowej, przepony, śródpiersia, przełyku, płuc oraz opłucnej). Pacjenci trafiają do torakochirurga zwykle na leczenie wad rozwojowych w obrębie klatki piersiowej, po wypadkach komunikacyjnych (stłuczenia, rany płuc, rozerwanie tchawicy lub oskrzela, odma opłucna), z nowotworami płuc lub ze wskazaniem do transplantacji (przeszczepienia) płuc/płuca.
Urologia do zabiegowa dziedzina medycyna zajmująca się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerek, pęcherza, dróg moczowych i prostaty. Jednymi z najczęstszych problemów, którymi zajmują się urolodzy to zakażenia układu moczowego, kamica nerkowa, przerost prostaty, nowotwory tego układu.