Badanie USG piersi

USG (ultrasonografia) to metoda diagnostyczna wykorzystująca ultradźwięki do obrazowania tkanek i narządów. Metoda wykorzystuje zjawiska falowe zachodzące dla ultradźwięków rozchodzących się w różnych ośrodkach (różnych rodzajach tkanek), uzyskując obraz w czasie rzeczywistym.

Podczas badania powłoki skórne smarowane są żelem , który ułatwia przenikanie fali akustycznej przez skórę.
USG jest metodą diagnostyczną nieinwazyjną, bezbolesną, bezpieczną, łatwo dostępną, powtarzalną.

USG piersi
Pozwala ocenić budowę piersi, przewodów mlecznych, wykryć zmiany guzkowe, torbielowate, zapalne. W trakcie badania USG zawsze badane są również doły pachowe celem oceny węzłów chłonnych pachowych.
Wskazania do wykonania badania: zmiany wykryte przy (samo)badaniu, ból piersi, wyciek z brodawki, badania kontrolne po zabiegach na piersiach, przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej i hormonoterapii zastępczej menopauzalnej.
W ramach badań profilaktycznych USG piersi należy wykonać raz w roku!
Przygotowanie:
Nie wymaga przygotowania, można wykonać w dowolnej fazie cyklu miesięcznego ( chyba że lekarz wyznaczy inaczej). Ze względu na komfort pacjentki zalecane przeprowadzenie badania w pierwszych 14 dniach cyklu.
Badanie można wykonać w okresie ciąży i karmienia piersią.
Należy zabrać ze sobą wcześniejsze wyniki badań USG i jeśli była wykonywana mammografia to również wynik MMG oraz karty informacyjne ze szpitala i wyniki cytologiczne i histopatologiczne biopsji piersi.

Czytaj więcej

  • Białaczki i chłoniaki

    Donec ipsum diam, pretium mollis dapibus risus. Nullam dolor nibh pulvinar at interdum eget.

  • Grypa

    Grypa – to często bagatelizowana choroba, a zabija setki tysięcy ludzi na świecie każdego roku.