Doustny test obciążenia glukozą

Doustny test obciążenia glukozą ( inaczej test tolerancji glukozy lub krzywa cukrowa) – to jedno z badań stosowane w diagnostyce cukrzycy. Jak się do niego przygotować? Zalecenia ogólne: na badanie należy zgłosić się na czczo (warunek ten może być pominięty w przypadku kobiet w ciąży) wraz ze skierowaniem od lekarza, na którym będzie się znajdować informacja o ilości glukozy (50 lub 75g), którą należy podać do obciążenia oraz ilości oznaczeń glukozy po obciążeniu.

Test polega na dwukrotnym lub trzykrotnym pobraniu krwi i oznaczeniu poziomu glukozy. Pierwsze pobranie wykonywane jest na czczo, następnie pacjent dostaje do wypicia wodny roztwór 50 g lub 75 g glukozy (minimum 200 ml). Po 1 i/lub 2-3 godzinach, w zależności od zlecenia, pobierane są kolejne próbki krwi.

Badanie trwa 2-3 godziny i wymaga spędzenia tego czasu w poczekalni punktu pobrań – wykluczone jest opuszczanie punktu pobrań w celu np. zakupów, spaceru itp., ponieważ związany z tym wysiłek (praca mięśni) wpływa na obniżenie wyniku badania. W trakcie trwania testu nie wolno spożywać posiłków, przyjmować płynów, ani palić papierosów.

Więcej artykułów

  • Białaczki i chłoniaki

    Donec ipsum diam, pretium mollis dapibus risus. Nullam dolor nibh pulvinar at interdum eget.

  • Grypa

    Grypa – to często bagatelizowana choroba, a zabija setki tysięcy ludzi na świecie każdego roku.