24-godzinny zapis EKG metodą Holtera (Holter EKG)

„Holter EKG” to podstawowe badanie w diagnostyce zaburzeń rytmu serca, jest proste i tanie. Holter wiąże się z niewielką uciążliwością dla chorego polegającą na noszeniu przez 24 godziny na pasku miniaturowego aparatu podłączonego przewodami do samoprzylepnych elektrod rozmieszczonych na klatce piersiowej.

Jedynymi niedogodnościami są utrudnione mycie oraz podrażnienia skóry pod samoprzylepnymi elektrodami. ,,Holter EKG” umożliwia ocenę rytmu serca oraz licznych zaburzeń, które pojawiają się rzadko i trwają na tyle krótko, że nie udaje się ich ocenić przy pomocy standardowego EKG.

Holter EKG nie wykazuje jednak wszystkich nieprawidłowości i nawet osoba z prawidłowym wynikiem tego badania może cierpieć na poważną chorobę serca.

Holter EKG ma obecnie także pewne odmiany.
– „Event Holter” – urządzenie wypożyczane na dłuższy czas – podłączane przez pacjenta w czasie dolegliwości. Zapis w pamięci urządzenia następuje po naciśnięciu przycisku. Po dokonaniu zapisu należy się zgłosić do lekarza celem odczytu.
– „ILR” – implantable loop recoder – to małe urządzenia wszczepiane pod skórę klatki piersiowej zapisujące pracę serca, nie wymagające obsługi ze strony pacjenta.
– Tele-EKG – to miniaturowe aparaty EKG podłączane samodzielnie przez pacjenta w czasie dolegliwości – zapis jest transmitowany w czasie rzeczywistym do ośrodka oceniającego.
– Zapisy holterowskie urządzeń wszczepionych tj rozrusznik serca czy kardiowerter defibrylator.

Czytaj więcej

  • Białaczki i chłoniaki

    Donec ipsum diam, pretium mollis dapibus risus. Nullam dolor nibh pulvinar at interdum eget.

  • Grypa

    Grypa – to często bagatelizowana choroba, a zabija setki tysięcy ludzi na świecie każdego roku.