O nas
Mapka dojazdu
Lista lekarzy
Badania
Zabiegi
Profilaktyka
RODO
kardiolog

Badania profilaktyczne – dlaczego, jakie i kiedy wykonywać

Ramowy program badań dostępny jest w recepcji Gabinetów Marcelin. Indywidualny plan badań profilaktycznych najlepiej dostosować z lekarzem.

Umów się na wizytę>>>

Badania profilaktyczne mają na celu wczesne wykrycie groźnych schorzeń, zanim pojawią się ich objawy. Leczenie jest tym skuteczniejsze im wcześniej się je wprowadzi. Wszyscy chcemy żyć długo i szczęśliwie, ale musimy o to zadbać badając okresowo ciśnienie, tętno, krew, mocz oraz wykonując szereg badań obrazowych.

Niestety chorób jest zbyt dużo, dlatego planując badania profilaktyczne wybiera się te, które są najczęstsze w danym regionie, i niosą duże zagrożenie dla zdrowia i życia.

Plan badań należy zawsze dostosować indywidualnie uwzględniając choroby występujące w rodzinie, wykonywany zawód, uprawiany sport/hobby, nałogi oraz inne narażenia.

Główną przyczyną umieralności w krajach rozwiniętych są choroby układu krążenia, przede wszystkim powikłania miażdżycy tj zawał serca, udar mózgu czy pęknięcie tętniaka. Na drugim miejscu są choroby nowotworowe.

Profilaktyka kładzie ogromny nacisk na wykrywanie i leczenie zaburzeń prowadzących do w/w schorzeń. Najistotniejszymi, modyfikowalnymi czynnikami rozwoju miażdżycy są zaburzenia gospodarki glukozą i lipidów (cukrzyca, stany przedcukrzycowe, hiperlipidemie) oraz nadciśnienie tętnicze. W przypadku nowotworów chodzi o tzw. stany przednowotworowe tj znamiona barwnikowe skóry czy polipy błony śluzowej jelita.

Równocześnie poszukuje się początkowych oznak miażdżycy – pogrubienia ściany, zwapnień, tworzących się zwężeń czy poszerzeń tętnic; w przypadku nowotworów szuka się guzów pierwotnych i przerzutowych.

Niektóre przewlekłe choroby zakaźne nadal stanowią spory problem, i należy również prowadzić diagnostykę w ich kierunku. Są to np. gruźlica w populacji ogólnej, a u osób z grup ryzyka wirusowe zapalenie wątroby, AIDS, choroby tropikalne, odzwierzęce czy odkleszczowe.

Kolejnym istotnym problemem są zaburzenia niedoborowe – np. niedobór żelaza, witaminy D3 czy hormonów tarczycy. Tu diagnostyka jak i leczenie są zwykle banalnie proste.

Nie zapominajmy także o narządach zmysłów i kościach. Niedosłuch, zaćma, jaskra i osteoporoza są coraz częstsze i prowadzą do istotnego kalectwa, a można im przeciwdziałać i je leczyć.

Rozwijająca się genetyka kusi możliwością przewidywania naszej przyszłości. Niestety obecność zmutowanego genu nie zawsze oznacza, że choroba rzeczywiście się rozwinie, często oznacza to jedynie zwiększone ryzyko. Podobnie brak mutacji nie chroni przed wystąpieniem większości chorób. Badania genetyczne mają największy sens u członków rodzin, w których występuje choroba genetycznie uwarunkowana lub istntieje jej podejrzenie. Przykładem może być oznaczanie genu BRCA1 u kobiet, z wywiadem rodzinnym raka piersi. Dostępne obecnie szerokie pakiety badań genetycznych przynoszą w mojej opinii często więcej problemów niż korzyści – wiele stwierdzanych mutacji ma niepewne znaczenie, ale ich wykrycie wywołuje duży niepokój pacjenta i może prowadzić do rozwoju nerwicy.

Wykonywanie licznych badań na własną rękę opierając się na zdobywanych w sieci czy innych mediach zwykle prowadzi do niepotrzebnych kosztów, mylnych i stresujących wyników. Podobnie jak w innych dziedzinach, również w sektorze zdrowia działa wielu oszustów. Całkiem niedawno miała miejsce afera z badaniami z kropli krwi. Przybywa ciągle przeróżnych pseudo-specjalistów od 'cudownych' 'niekonwencjonalnych' metod pseudo-diagnostycznych.

Dlatego zachęcam, aby badania profilaktyczne uzgadniać ze swoim lekarzem, wtedy będą miały największy sens.

Umów się na wizytę>>>