Zakres badań należy ustalić z lekarzem, aby zaraz po konsultacji nie trzeba było ponownie poddawać się pobraniu. Przy okazji zleconych badań warto też pomyśleć o profilaktyce i wykonać dodatkowe oznaczenia, których plan najlepiej ustalić w zależności od płci, wieku, obciążeń rodzinnych i zawodowych.
Do pobrania krwi należy zwykle zgłosić się rano, na czczo (kolacja poprzedniego dnia do 20:00, potem tylko płyny niesłodzone, bez śniadania). Leki zwykle zażywa się zgodnie z zaleceniami. Niektóre oznaczenia wymagają specjalnych warunków, dlatego zawsze należy spytać lekarza zlecającego jak przygotować się do badań.
Do badania moczu również należy powstrzymać od picia po godzinie 20tej poprzedniego dnia do pobrania próbki. Zbiórka moczu na metoksykatecholaminy wymaga specjalnego odczynnika.
Do badania kału w kierunku krwi utajonej przez okres 3 dni przed badaniem nie należy spożywać: mięsa, chrzanu, czerwonej rzodkiewki, świeżej rzepy, kalafiora, brokułów; należy ostrożnie szczotkować zęby, aby nie kaleczyć dziąseł.
Uwaga! Jeśli przy poprzednich pobraniach zdarzały się zasłabnięcia, prosimy o tym poinformować pielęgniarkę – pobranie należy wykonać na leżąco.