Uwaga wścieklizna!

Wścieklizna to śmiertelna choroba wirusowa układu nerwowego, przenoszona przez ssaki. Do zakażenia najczęściej prowadzi pokąsanie przez chore zwierzę bądź inny kontakt jego śliny z błonami śluzowymi, spojówkami lub uszkodzoną skórą człowieka. W Polsce wścieklizna występuje głównie wśród lisów, ale również wśród zwierząt domowych (kotów i psów) a także nietoperzy.

Pogryzienia przez psy i inne ssaki zdarzają się dość często u turystów podczas egzotycznych wycieczek. Przeciętnie, w ciągu miesiąca wakacji taka sytuacja dotyczy jednej na ok. 200 osób.

Pogryzienia przez psy i inne ssaki zdarzają się dość często u turystów podczas egzotycznych wycieczek. Przeciętnie, w ciągu miesiąca wakacji taka sytuacja dotyczy jednej na ok. 200 osób. Wiąże się to z koniecznością jak najszybszego uzyskania pomocy medycznej, a więc przede wszystkim szczepionki oraz specjalnej surowicy, czyli preparatu wspomagającego organizm w walce z wirusem wścieklizny.
Przeciwko wściekliźnie można się zaszczepić – szczepienie wspomaga układ odpornościowy i zapobiega zakażeniu układu nerwowego przez wirusa wścieklizny. Pamiętać należy jednak że takie profilaktyczne szczepienie nie zwalnia z konieczności zastosowania szczepionki po pokąsaniu przez zwierzę, zmniejsza ona jednak liczbę koniecznych dawek i ułatwia postępowanie (u osoby uprzednio zaszczepionej nie trzeba stosować surowicy, która w wielu krajach bywa niedostępna).
Zapobieganie wściekliźnie polega również na unikaniu kontaktów z dzikimi zwierzętami. Pamiętaj aby wobec każdego przedstawiciela fauny stosować zasadę ograniczonego zaufania:
– w podróży nie drażnij zwierząt, unikaj kontaktu z ssakami
– bądź czujny gdy podchodzą do Ciebie bezpańskie psy, nawet jeśli wyglądają przyjaźnie
– nie dokarmiaj zwierząt, nie pokazuj żywności w otoczeniu małp
– podczas zwiedzania jaskiń, a także w innych miejscach pobytu nietoperzy, unikaj kontaktu z tymi ssakami
– uważaj na dzieci, gdyż ze względu na swoje zachowanie są one najbardziej podatne na kontakt ze zwierzęciem, a ich mała postura sprzyja rozleglejszym ranom w razie pokąsania.

Czytaj więcej

  • Białaczki i chłoniaki

    Donec ipsum diam, pretium mollis dapibus risus. Nullam dolor nibh pulvinar at interdum eget.

  • Grypa

    Grypa – to często bagatelizowana choroba, a zabija setki tysięcy ludzi na świecie każdego roku.