Wrodzone wady serca u dzieci
Hasło „wrodzona wada serca” wyzwala bardzo często duży lęk wśród Rodziców dziecka w momencie jej podejrzenia lub rozpoznania. Na szczęście większość wrodzonych wad serca ma charakter łagodny, które nie zagrażają Waszym dzieciom, nie wymagają leczenia kardiologicznego czy zabiegowego (interwencyjnego, kardiochirurgicznego). Należą do nich albo niezamknięte po urodzeniu płodowe połączenia w układzie krążenia, takie jak drożny otwór owalny, czy drożny przewód tętniczy albo łagodne wrodzone wady serca takie jak np. mięśniowy ubytek międzykomorowy. Z tego powodu rozpoznanie wrodzonej wady serca wymaga spokojnej, rzeczowej i szczegółowej rozmowy Rodziców z kardiologiem dziecięcym celem wyjaśnienia wszystkich problemów.
Aktualnie większość wrodzonych wad serca jest rozpoznawana prenatalnie lub w okresie noworodkowym. Pozwala to na szybkie ustalenie czy Państwa dziecko wymaga jedynie planowych, ambulatoryjnych kontroli kardiologicznych (co kilka miesięcy) czy szybkiego przekazania do ośrodka klinicznego celem dalszego leczenia kardiologicznego i kardiochirurgicznego.
Państwa dzieci po zakończonym leczeniu kardiochirurgicznym, a także dzieci ze złożonymi, ciężkimi wrodzonymi wady serca, np. z sercem jednokomorowym, wymagającymi często kilku zabiegów kardiochirurgicznych, wymagają zawsze regularnych kontroli przeprowadzanych przez kardiologa dziecięcego. W trakcie tych kontroli oceniany jest zawsze aktualny stan układu krążenia Waszego dziecka i czy konieczne są modyfikacje jego leczenia kardiologicznego.
Czytaj więcej
-
Doustny test obciążenia glukozą
Krzywa cukrowa – to jedno z podstawowych badań stosowane w diagnostyce cukrzycy
-
Interpretacja wyników badań
Obecnie na wynikach drukowane są zakresy wartości prawidłowych, co czasami jest przyczyną ich błędnej, samodzielnej interpretacji.
-
Białaczki i chłoniaki
Donec ipsum diam, pretium mollis dapibus risus. Nullam dolor nibh pulvinar at interdum eget.
-
Grypa
Grypa – to często bagatelizowana choroba, a zabija setki tysięcy ludzi na świecie każdego roku.