USG jamy brzusznej

USG (ultrasonografia) to metoda diagnostyczna wykorzystująca ultradźwięki do obrazowania tkanek i narządów. Metoda wykorzystuje zjawiska falowe zachodzące dla ultradźwięków rozchodzących się w różnych ośrodkach (różnych rodzajach tkanek), uzyskując obraz w czasie rzeczywistym.

Podczas badania powłoki skórne smarowane są żelem , który ułatwia przenikanie fali akustycznej przez skórę.
USG jest metodą diagnostyczną nieinwazyjną, bezbolesną, bezpieczną, łatwo dostępną, powtarzalną.

USG jamy brzusznej
Pozwala ocenić stan i wielkość narządów jamy brzusznej i miednicy: wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, śledziony, trzustki, nerek, aorty i dużych naczyń krwionośnych, pęcherza moczowego, prostaty, nie zawsze macicy i przydatków oraz wykrywa płyn w jamie otrzewnej.
Przygotowanie:
– w dzień poprzedzający badanie i w dniu badania należy unikać pokarmów i płynów wzdymających: napoje gazowane, jogurty, rośliny strączkowe, jabłka, winogrona
– w dniu przed badaniem i w dniu badania należy przyjąć środki odgazowujące dostępne w aptece bez recepty ESPUMISAN (3xdziennie 3-4 kapsułki), SIMETIGAST Forte ( 1 kaps. wieczorem i 1 kaps. rano)
– nie należy żuć gumy i palić papierosów!!
– koniecznie na czczo lub co najmniej 5 godzin nie jeść! Można wypić niewielką ilość niegazowanej wody małymi porcjami (bez połykania nadmiernej ilości powietrza)
-należy przynieść ze sobą poprzednie wyniki badań diagnostycznych oraz wypisy ze szpitala ( jeśli pobyt miał związek z badaniem)

Czytaj więcej

  • Białaczki i chłoniaki

    Donec ipsum diam, pretium mollis dapibus risus. Nullam dolor nibh pulvinar at interdum eget.

  • Grypa

    Grypa – to często bagatelizowana choroba, a zabija setki tysięcy ludzi na świecie każdego roku.