Sport i zdrowie

Sport to rozmaity wysiłek fizyczny lub umysłowy uprawiany amatorsko bądź zawodowo, który zawiera elementy współzawodnictwa i podlega określonym regułom. Wysiłek fizyczny związany z uprawianiem sportu jest zwykle znacznie większy niż przeciętny i może wywoływać niekorzystne dla zdrowia skutki.

Długotrwałe uprawianie sportu, zwłaszcza zawodowego związane jest z możliwością wystąpienia urazów, przedwczesnym zużyciem stawów, przerostem mięśnia serca itp. Zażywanie środków dopingujących związane jest z szeregiem szkodliwych skutków ubocznych. U osób predysponowanych genetycznie wysiłek fizyczny może spowodować wystąpienie arytmii i w wyjątkowych przypadkach nagłą śmierć.

Ze względu na ryzyko związane z uprawianiem sportu przed rozpoczęciem jakiejkolwiek wysiłkowej dyscypliny sportowej należy przeprowadzić kwalifikację u lekarza sportowego.
Z uprawiania sportu należy wykluczyć osoby z chorobami stanowiącymi ryzyko wystąpienia powikłań w czasie wysiłku fizycznego. U sportowców również należy przeprowadzać okresowe kontrole stanu zdrowia.

W Europie kwalifikacja jak i okresowa kontrola sportowców jest na dobrym poziomie i powinna zawierać badanie EKG i ECHO serca, które pomagają rozpoznać wrodzone wady serca i naczyń tj wady z nadciśnieniem płucnym, zespół Marfana, zespół wydłużonego QT, zespół Brugadów, kardiomiopatię przerostową, arytmogenną kardiomiopatię prawej komory, chorobę wieńcową i inne.
Należy dobrać właściwe dziedziny sportu do swoich możliwości i stanu zdrowia. Intensywność treningów należy zwiększać stopniowo i najlepiej pod okiem odpowiedzialnego trenera.

Czytaj więcej

  • Białaczki i chłoniaki

    Donec ipsum diam, pretium mollis dapibus risus. Nullam dolor nibh pulvinar at interdum eget.

  • Grypa

    Grypa – to często bagatelizowana choroba, a zabija setki tysięcy ludzi na świecie każdego roku.