Osteoporoza

Osteoporoza to jedna z najczęstszych a jednocześnie najrzadziej rozpoznawanych i leczonych chorób metabolicznych kości w populacji osób dorosłych. Zwana jest „cichą chorobą” ponieważ rozwija się podstępnie przez wiele lat a pierwszym i często jedynym jej objawem jest złamanie kości. Osteoporoza obejmuje cały szkielet a typowymi złamaniami osteoporotycznymi są: złamania kości przedramienia w okolicy nadgarstka, złamania szyjki kości udowej (tzw.złamania biodra), złamania trzonów kręgowych oraz kości ramiennej i miednicy

 Do złamań dochodzi pod wpływem niewielkiego urazu, złego stąpnięcia czy upadku z tzw. wysokości własnej. W zaawansowanej postaci choroby zdarzają się bezbólowe złamania kręgów, które powodują „ jedynie” istotne obniżenie wzrostu.

Chorują zarówno kobiety jak i mężczyźni (!) odpowiednio: powyżej 50rż. i 65-70 roku życia. Choroba może jednak wystąpić także u młodszych pacjentów, u których rozpoznano jedną z chorób zaburzających strukturę kości lub stosujących leki obniżające jakość kości. Złamania osteoporotyczne pogarszają jakość życia a w przypadku złamania biodra istotnie zwiększają śmiertelność.

Kto może zachorować?
Każdy a w szczególności:
1. Osoby z rodzinnym obciążeniem osteoporozą, zwłaszcza jeśli u rodziców wystąpiło złamanie biodra;
2. Osoby palące papierosy oraz nadużywające alkohol;
3. Osoby bardzo szczupłe;
4. Osoby po operacjach bariatrycznych, na dietach skrajnie wegańskich, spożywające duże ilości kawy, herbaty, coca-coli;
5. Pacjenci leczeni glikokortykosteroidami, inhibitorami aromatazy
6. Pacjenci z chorobami nowotworowymi, chorobą trzewną, cukrzycą, nadczynnością przytarczyc, nadczynnością tarczycy, hipogonadyzmem, chorobami nerek, chorobami układowymi tkanki łącznej;
7. Osoby długotrwale unieruchomione;

Czy można zapobiegać osteoporozie?
Tak. Właściwa dieta oraz regularna aktywność fizyczna w okresie dzieciństwa i dojrzewania budują tzw. „szczytową” masę kostną, stanowiącą rezerwuar na późniejszy okres życia. Odpowiednia ilość białka i wapnia w diecie oraz utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy D3 w surowicy są podstawą profilaktyki choroby. Także w wieku dojrzałym i starszym należy dbać o właściwe spożycie produktów zawierających wapń i białko oraz zapewnić odpowiednią podaż witaminy D3 (800-2000jedn./dziennie). Niezwykle istotna jest tez regularna, najlepiej codzienna aktywność fizyczna odpowiednia do wieku i chorób współistniejących. Bezruch zawsze pogarsza jakość kości!.

Jak rozpoznać osteoporozę?
Najlepszym badaniem służącym do oceny stanu kości jest densytometria. Metoda ta pozwala ocenić tzw gęstość mineralną kości, na której podstawie szacuje się wskaźnik T-score. Standardowo badanie wykonuje się w 2 lokalizacjach: kręgosłup lędźwiowy oraz szyjka kości udowej. Rozpoznanie osteoporozy stawia lekarz na podstawie wyniku badania densytometrycznego, oceny czynników ryzyka złamań oraz wywiadu dotyczącego przebytych złamań u pacjenta.

Jak leczyć osteoporozę?
Niezwykle istotna jest odpowiednia podaż białka i wapnia w diecie a jeśli nie jest to możliwe stosowanie suplementów wapnia; optymalne dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi 1000-1200mg.
Suplementacja witaminy D3 (800-2000jedn./dz) oraz regularna, umiarkowana aktywność fizyczna dostosowana do wieku i chorób współistniejących.
Farmakoterapia osteoporozy obejmuje leki z grupy bisfosfonianów oraz denosumab. O wyborze preparatu decyduje lekarz, uwzględniając m.in. choroby współistniejące i preferencje pacjenta.
W procesie leczenia ważne jest zwrócenie uwagi na ryzyko upadków i minimalizowanie go poprzez m.in. eliminowanie barier architektonicznych, korektę wady wzroku, właściwe leczenie nadciśnienia tętniczego i zaburzeń rytmu serca, noszenie płaskiego, wygodnego obuwia, stosowanie nakładek antypoślizgowych na buty.

Jak monitorować leczenie?
Badania densytometryczne co 6-24miesiace w zależności od przyczyny osteoporozy i zaleceń lekarza prowadzącego;
Pomiary wzrostu, oznaczenia poziomu 25(OH) witaminy D i wapnia całkowitego w surowicy oraz kontrola regularności przyjmowania leków.

Pamiętaj: o sukcesie leczenia decyduje wytrwałość w stosowaniu zaleceń, które otrzymałeś od Twojego lekarza i regularne kontrole u lekarza prowadzącego!

Czytaj więcej

  • Białaczki i chłoniaki

    Donec ipsum diam, pretium mollis dapibus risus. Nullam dolor nibh pulvinar at interdum eget.

  • Grypa

    Grypa – to często bagatelizowana choroba, a zabija setki tysięcy ludzi na świecie każdego roku.