Echokardiografia płodowa

Echokardiografia płodowa jest badaniem przeznaczonym do pełnej i kompleksowej oceny serca Twojego jeszcze nienarodzonego dziecka. Jest badaniem bezpiecznym dla płodu, nie wpływającym niekorzystnie na jego dalszy rozwój. Najlepiej wykonać to badanie pomiędzy 20, a 24 tygodniem ciąży. Badanie najczęściej wykonywane jest po wysuniętym przez ginekologa-położnika w badaniu USG położniczym podejrzeniu patologii układu krążenia lub jest wykonywane w grupach podwyższonego ryzyka kardiologicznego w danej rodzinie.
Pozwala ono na wykrycie wrodzonej wady serca, zaburzeń rytmu i przewodzenia oraz niewydolności krążenia u płodu.

W przypadku rozpoznania łagodnej wrodzonej wady serca pozwala ono w pełni uspokoić Rodziców, że ich dziecku nic nie zagraża, zarówno w trakcie ciąży, jak i po jego narodzeniu.

Natomiast w przypadku rozpoznania ciężkiej wrodzonej wady serca pozwala ono na szczegółowe wyjaśnienie Państwu dalszego naturalnego przebiegu klinicznego wady serca, metod leczenia zabiegowego zaplanowanych u dziecka po urodzeniu i kompleksowym przygotowaniu rodziny na narodziny dziecka z problemem kardiologicznym.
W okresie płodowym zaburzenia rytmu serca mają najczęściej charakter łagodny i są to dodatkowe przedwczesne pobudzenia serca. Nie wymagają one leczenia antyarytmicznego. Co innego częstoskurcze i zaawansowane bloki serca. Te zaburzenia wymagają dalszej kompleksowej diagnostyki w okresie ciąży u Twojego dziecka i często włączenia leczenia antyarytmicznego już w okresie płodowy.

Czytaj więcej

  • Białaczki i chłoniaki

    Donec ipsum diam, pretium mollis dapibus risus. Nullam dolor nibh pulvinar at interdum eget.

  • Grypa

    Grypa – to często bagatelizowana choroba, a zabija setki tysięcy ludzi na świecie każdego roku.