Toksyna botulinowa – „botoks”

Zastosowanie toksyny botulinowej jest obecnie najpopularniejszą i najskuteczniejszą formą usuwania zmarszczek mimicznych. Zabiegi z użyciem botoksu polegają na wstrzyknięciu małych dawek preparatu w kilka precyzyjnie wybranych miejsc na twarzy. To powoduje zablokowanie skurczów mięśni , co z kolei zapobiega marszczeniu i fałdowaniu się skóry. Zabieg jest szybki i komfortowy, trwa ok 15 min, a ukłucie nie jest zbyt bolesne. Od razu możemy wrócić do swoich codziennych zajęć. Efekt wygładzenia i poprawy napięcia skóry utrzymuje się od 3-4 miesięcy.

Wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zastaje jednak zachowana. Pełny efekt terapeutyczny jest widoczny już po 7-14 dniach.
Nie bez znaczenia jest też profilaktyczne działanie. Nawet po ustaniu działania toksyny botulinowej zmarszczki pozostają płytsze, a skóra wygląda zdecydowanie młodziej. Jest to wynikiem prawie półrocznego „zrelaksowania skóry” i braku ruchów marszczących.
Umiejętnie podany botoks, i co ważne stosowany z umiarem, potrafi odmłodzić twarz o kilka lat, bez przesadnego napięcia skóry.

Bezpieczeństwo:
Botoks posiada bardzo dobry profil bezpieczeństwa. Od ponad 10 lat jest stosowany w medycynie estetycznej, a od ponad 20 lat neurologii i okulistyce. Istnieje wiele publikacji dotyczących jego skuteczności i bezpieczeństwa.
Preparat nie wywołuje reakcji alergicznych, nie wymaga wykonywania prób przed samym zabiegiem. Działania niepożądane, o ile występują, są zwykle łagodne lub umiarkowane i mają odwracalny charakter.
Warto pamiętać, że wybierając certyfikowanego lekarza minimalizujemy ryzyko działań niepożądanych.

Zastosowania w medycynie estetycznej:
obszar górnej części twarzy (1/3 górnej części twarzy) – czyli: lwia zmarszczka, czoło, kurze łapki. Tutaj toksyna botulinowa daje najlepsze efekty,
mięsień okrężny oka (górna powieka, żeby „otworzyć” oko),
królicze zmarszczki (z boku nosa), efekt, który da się osiągnąć jest bardzo delikatny
bródka brukowana
bruksizm
nadpotliwość

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu z użyciem toksyny botulinowej typu Al:
infekcja w miejscu, w którym ma być podany preparat,
ciąża i okres karmienia piersią,
czynny proces nowotworowy,
niektóre choroby neurologiczne, a zwłaszcza te z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego np. miastenia gravis,
niektóre schorzenia autoimmunologiczne,
choroby psychiczne,
nadmiar skóry na powiekach i czole,

Przeciwwskazania względne:
choroby immunologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Cohna, choroba Grave-Basedowa, zesztywniające zapalenie stawów, etc.)

Czytaj więcej

  • Białaczki i chłoniaki

    Donec ipsum diam, pretium mollis dapibus risus. Nullam dolor nibh pulvinar at interdum eget.

  • Grypa

    Grypa – to często bagatelizowana choroba, a zabija setki tysięcy ludzi na świecie każdego roku.