Nadwaga i otyłość dotyka coraz większej liczby Polaków. Problem ten to nie tylko kwestia wyglądu, wydolności i obciążenia stawów, ale przede wszystkim zaburzeń metabolicznych prowadzących do rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym miażdżycy prowadzącej do zawału serca czy udaru mózgu.

Pierwszym krokiem w walce z nadwagą jest przyznanie przed samym sobą, że jest się otyłym, i że jest to choroba. Drugi, to stwierdzenie przyczyny. Trzecim rozpoczęcie terapii.

Najpowszechniejszą przyczyną nadwagi jest spożywanie nadmiernej ilości wysokokalorycznego jedzenia, zwykle w połączeniu z małą aktywnością fizyczną.
Dlatego podstawą leczenia jest zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej. W dalszym etapie można dołączyć leczenie farmakologiczne i/lub zabiegowe.

Na początku odchudzania należy ocenić ogólny stan zdrowia, wydolność, zaburzenia metaboliczne i hormonalne oraz obecność różnych schorzeń. Na tym etapie diagnostyki zadaniem endokrynologa jest wykrycie zaburzeń hormonalnych tj np niedoczynność tarczycy. Kardiolog oceni możliwość bezpiecznego zwiększenia aktywności fizycznej i zajmie się ewentualnym nadciśnieniem, a wspólnie z endokrynologiem, leczeniem zaburzeń gospodarki cukrowej i tłuszczowej.

Najistotniejszym elementem terapii jest właściwa dieta. Musi to być zmiana żywienia na stałe, a nie „dieta cud” na kilka tygodni czy miesięcy. Zmiany warto wprowadzać stopniowo, tak aby były akceptowalne. Posiłki powinny być smaczne i sycące. W indywidualnym dopasowaniu diety niezwykle pomocny będzie dietetyk.

Aktywność fizyczną również należy zwiększać stopniowo i dostosować ją do swoich możliwości i upodobań. Zwykle nie jest potrzebny żaden wymyślny fitness, a wystarczające będą zwykłe spacery, rower, pływanie i codzienna domowa gimnastyka. Dla bardziej zmotywowanych dużą pomocą będą trenerzy personalni.

Jeżeli nie udaje się uzyskać planowanego efektu lub pojawi się efekt jojo, można sięgnąć po farmakoterapię. Do wyboru mamy w zasadzie dwa leki doustne – jeden hamuje apetyt, drugi hamuje wchłanianie tłuszczów. Nowością są podskórne leki przeciwcukrzycowe, które silnie zmniejszają łaknienie: liraglutyd i semaglutyd. Skuteczność tych ostatnich porównywalna jest do leczenia zabiegowego. Terapię tymi lekami najlepiej poprowadzi endokrynolog.

Ostatecznym rozwiązaniem dla części najbardziej otyłych pacjentów będzie leczenie zabiegowe. Uznaną obecnie metodą jest zmniejszenie objętości żołądka. Można to osiągnąć poprzez założenie balonu w wnętrza żołądka, opaski zewnętrznej lub wewnątrz-żołądkowego szwu okrężnego. Bardziej radykalnym zabiegiem jest wycięcie części tego narządu. Zarówno leczenie farmakologiczne jak i zabiegowe, nie zwalnia z diety i aktywności fizycznej – są to terapie wspomagające.

Podsumowując, mamy obecnie wiele skutecznych metod leczenia otyłości, jednak nadal ich sukces zależy głównie od współpracy pacjenta. Więcej na temat znajdziesz w Kardioserwisie>>